Jak si zapamatovat sny

Začnete rovnou tím, že kdykoliv uvidíte něco červeného, vzpomenete si na to, že si chcete pamatovat své sny!

- to je samozřejmě blbost :D a dost těžký oříšek i pro tibetké mnichy. Když si chcete začít vybavovat sny podobně jako zážitky z minulého dne, nejprve si to musíte opět ujasnit ! Budete si je pamatovat jen tehdy, pokud to budete chtít. To je základ. ani víc ani míň. → Podvědomí je potvora podšitá:

- V našem případě pomůžou takzvané afirmace → každou noc si v posteli před spaním řekněte, že si ráno vzpomenete na své sny. Sledujte, jaký z toho máte pocit, jaké myšlenky se vám do toho cpou, zkuste si to zopakovat tolikrát, až budete mít pocit, jako když jste byli malí a bylo 23.12. a vy jste v sobě měli tu jiskřičku nadšení. O to tady jde! Nesnažte se o nějaké očekávání a napětí.

“ Dokonalé štěstí je nadšení mínus očekávání. “
- Sri Chinmoy -

- tím nejdůležitějším v celém procesu zapamatování snu je probuzení. Nejde ani o to, si sny pamatovat, to nějak neovlivníte. V 70% po  probzení si nevzpomenete na žádný sen. Pokud jste si před spaním zopakovali afirmaci, sen si pamatujete, jde o to, jak si ho vybavit.

krok 1. – v hlavě potichu: vaše první myšlenky po probuzení by měly být klidné, zaměřené na to, že ležíte v posteli. Nejdete do práce, do školy, nejedete autem, nejste na jednání, neobědváte…. snažíte si vzpomenout na sen.

krok 2. - dát si 5 minut navíc : to potěší asi každého, ale v těchto 5 minutách po probuzení byste se měli co nejméně pohybovat. Budík není na závadu, stačí ho típnout a pak se vrátit pod víčky „do snu“.

krok 3. – chytnout za pačesy a nepustit : Každé probuzení provází určitý pocit. toho se držte… snažte si v hlavě zopakovat, že si chcete vzpomenout na sen a začtěte si procházet „seznamem“ – prostě věcmi, co se vám zrovna vybaví- telefon, pračka, sračka, cesta, blesk, mamka, požár, kostka, bus…. měli byste najít nějaký záchytný bod, u kterého bude pocit snu silný. Měl byse vám zcela vybavit další děj, když se budete ptát otázkami typu: Proč se to stalo, jak jsem se sem dostal, s kým atd…. to už je na vás.

- velice užitečné je vytvořit slintavku pana Pavlova. Ano, „něco“ jako podmíněný reflex. Každý vybavený/zapamatovaný sen je tedy vhodno zapsat do snového deníku. A pište tam všechno! Pocity nálady, souvislosti, kreslete, čmárejte, dejte prostor fantazii, často si tak vybavíte mnohem více obsahu ze snu. Nejlepší je sen zapsat hned po probuzení, ale to jste často ve stresu a koloběhu ranního stereotypu. Já to běžně dělám tak, že si zapíšu záchytné body- bus, Marek, rozum, čas, biologie, pán, chce radu, výstup, most, Frýdek, kapela, já, někdo, …… samozřejmě, že to vypadá nesmyslně, ale jakmile k tomu příjdete odpoledne nebo večer, sen si krásně zpětně vybavíte.

- a nakonec TRIK! - čas, kdy se nám syn zdají, jde vypočítat. Spolehlivost je sice cca 65%, ale opravdu to funguje:

- hlavně přes týden si zvykněte chodit spát v určitou hodinu. To pomáhá. Sny se vám zdají opakovaně cca po 1,5 hodině. Takže pokud jdete spát jako já cca v 23:00 první sny se vám budou zdát tak v 00:30- ale to je na houby, první REM fáze, ve které se sny zdají je dlouhá jen10 min. Takže je těžké se trefit. Doporučuju si nastavit budík tak za 4,5 hodiny.( Další REM fáze se prodlužují až na 30 min). V mém případě teda v rozmezí od 3:30 – 4:00. Pokud se trefíte a probudíte se z REM fáze spánku, téměř jistě si vybavíte sen a to velmi živě !!!!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Sny a jeho autorem je Snochodec. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Jak si zapamatovat sny

  1. Nevím, nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, ale mívám velmi živé sny a obvykle si je pamatuji, a to i dost dlouho. Třeba ten z kraje týdne, jak jsem na koloběžce sjížděl zasněžené hory, jen tak v tričku, a pak skočil do ledové vody a cítil jsem se tááák svobodně jako ptááák… Úžasný pocit svobody a volnosti, a to někdy – často – ve snech jen tak poletuji a to je ještě živější a hezčí :-)
    P.S. Marihuanu pěstuji, ale THC neužívám :-D

  2. Určitě tu metodu vyzkouším :) Momentálně se snažím vzpomenout na jeden sen, ale nedaří se mi, a už se mi dvakrát zdál, vím ani né polovinu z toho… Pamatuju si pouze sny, které se týkají krve či hororu a nemám tušení proč…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>