ASMR – tělesné potěšení očima uší

asmr4

Už jste někdy měli ten pocit mrazení z mimořádně dobré písničky ?
Cítíte se uvolnění, když vám někdo češe vlasy ?

Pokud ano, tak jste pravděpodobně zažili ASMR !

ASMR = Autonomous Sensory Meriden Response

translator

SAMOSTATNÁ SMYSLOVĚ – MERIDIÁNOVÁ REAKCE

Vžijme se do role vašich uší:
- násilí,bodné rány, kopance, zlomené kostitohle všechno představuje pro vaše uši zvuky jako zkřípání nehtů po tabuli nebo pískání polystyrenových kuliček.

- pak takovým pornem pro vaše uši je právě asmr - přirovnávat cokoli k pornu je přinejmenším divné, ale u ASMR mi to nedalo, protože na internetu se často setkáte s přezdívkou „brain orgasm“ tedy mozkový orgasmus, v tomto smyslu videa svou funkčností zaměřenou na vznik určité fyziologické reakce organismu skutečně připomínají porno; avšak zde není nijak přítomný erotický nebo sexuální podtext.

Pocity, které ve vás ASMR vyvolá, jste často zažívali v dětství, nebo je prožíváte i dnes ani o tom nevíte…. mě se to například občas stává, když se zaposlouchám do vyprávění nějakého člověka -dejme tomu učitele-  přitom jde jaksi obsah sdělení stranou, a přesto pro mě není poslech nudný. Po chvilce jsem jakoby malátný, uvolněný, mám pocit, jakobych se vznášel na obláčku nebo rozpouštěl do okolí.

Mimo tyto pocity zrelaxovanosti vyvolává ASMR přímou tělesnou reakci: u nepříjených zvuků ( ty se mezi ASMR neřadí) je to často právě husí kůže nebo svalové napětí. U těch příjemných je to jak říkají Inglišspíkřitingling sensation“ neboli jakýsi pocit chvění či brnění v oblasti hlavy a páteře, který se může šířit do celého těla.

Stejně tak jako má kaUcho2ždý svou oblíbenou barvu, máme i své favoritní zvuky. V ASMR hantýrce se tyto zvuky běžně označují jako tzv. „triggers“ chili spouště, protože jednoduše spouštějí právě ony typické brnivé pocity.
K nám ASMR zatím ještě jaksi nedošlo, ale v Inglišspíking zemích už jsou o tomto tématu točeny dokonce reportáže typu TV Nova- „ahoj ameriko, toto je tíví enbísí čenl a dnes si spolu s Mičem povíme něco o tom, co nám v poslední době řádí na Jůtjub- EjEsEmÁr. Ano je to tak Amando.Blablablíílí I am blabling about absolutly nafyng…“ a ke konci prohlásí, že je to prostě další blbost a vypatlanost internetu, a že během toho, co ve vysílání poslouchali některé videa od Youtuberů, nic necítili atd..
Jenže…. stejně tak jako dnes rozeznáváme miliony barev, existuje nespočet zvuků, a to, co je jenomu příjemné, může být pro jiného peklem pro uši nebo v něm nevyvolávat žádné pocity. A navíc- ASMR je silně osobní, pro někoho možná až intimní záležitost. Jde v něm hlavně o relaxaci a uvolnění- útěk od všednosti a stereotypu ke klidu a pohodě…

 

-> od svého vzniku cca v roce 2010 prošlo ASMR vývojem a dnes už bývá spojováno i s obrazovým obsahem. Dostupná jsou například videa, ve kterých masér provádí masáž na figurantovi nabo přímo proti kameře jakožto vám- divákovi- což má někdy za následek i pocity jakési „hmatové halucinace-> připadáte si, jako kdyby na vás opravdu někdo šahal. Oblíbený je například i kontak štětce na líčení s kamerou- opět působí podobně jako simulace masáže.

Nabízí se však otázka nebo spíše pocit, zda-li je to co najdete v ASMR videích „normální„. Ano mnoha lidem příjdou ASMR videa po prvním shlédnutí možná tak trochu úchylná…... myslím si, že je to ale povrchní pohled na věc. A nejen z vlastní zkušenosti- kdy můžu potvrdi, že ASMR je opravdu naprosto jinou zkušeností, než na jakou jste zvyklí, a kterou jste kdy třebaže po internetu zažili,  ale i proto, že na Youtube vznikla docela početná komunita čítající již miliony uživatelů nejen z Ameriky ale i celého světa, která má na ASMR pozitivní ohlasy.

A na závěr se hodí shrnout, k čemu že je vlastně ASMR dobré ?…..

  • ….. hlavní účel je tedy zřejmý- RELAXACE A POMOC PŘI USÍNÁNÍ POPŘ.  PROTI INSOMNII.
  •  pomáhá překonávat ÚZKOST A NAPĚTÍ- připomíná důvěrné mateřské objetí a přátelskou blízkost, klid, a tichost…
  •  pro někoho může ASMR být intenzivním POCITOVÝM zážitkem.
  • většina videí na Youtube je v angličtině (česky zatím asi jedno :D )a musím říct, že pro ty, kdo alespoň trochu ovládají základy angličtity je to velmi -> VELMI výborná UČEBNÍ POMŮCKA, protože se zde setkáte s opravdu užitou a „lidovou“- živou formou jazyka-> jinak právě jazyk ASMR videa není pro požitek z něho nějak rozhodující, některá videa dokonce obsahují jen jakési                                 žvatlání či mlaskní  =(„inaudible whispering„).

A jak říkám ve videu- proto, aby jste to pochopili, je třeba si to vyzkoušet !! Většina ASMR videí je nahrána a někdy i natáčena vysoce kvalitní technikou, jako jsou binaurální 3D mikrofony- pro nejlepší požitek z nich se tedy doporučuje při jejich poslechu používat sluchátka, nejlépe ty kvalitnější :)

 

seznam

 

-> při kliknutí na polužku seznamu přejdete na ukázku na Youtube !

 

 

- Roleplay a osobní pozornost-
= speciální ASMR videa, ve kterých aktéři vystupují v učitých rolích navozující přátelskou atmosféru založenou na simulaci interpersonálního blízkého kontaktu:

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Vesmír a jeho autorem je Snochodec. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>