ASMR – tělesné potěšení očima uší

asmr4

Už jste někdy měli ten pocit mrazení z mimořádně dobré písničky ?
Cítíte se uvolnění, když vám někdo češe vlasy ?

Pokud ano, tak jste pravděpodobně zažili ASMR !

ASMR = Autonomous Sensory Meriden Response

translator

SAMOSTATNÁ SMYSLOVĚ – MERIDIÁNOVÁ REAKCE

Vžijme se do role vašich uší:
- násilí,bodné rány, kopance, zlomené kostitohle všechno představuje pro vaše uši zvuky jako zkřípání nehtů po tabuli nebo pískání polystyrenových kuliček.

- pak takovým pornem pro vaše uši je právě asmr - přirovnávat cokoli k pornu je přinejmenším divné, ale u ASMR mi to nedalo, protože na internetu se často setkáte s přezdívkou „brain orgasm“ tedy mozkový orgasmus, v tomto smyslu videa svou funkčností zaměřenou na vznik určité fyziologické reakce organismu skutečně připomínají porno; avšak zde není nijak přítomný erotický nebo sexuální podtext.

Pocity, které ve vás ASMR vyvolá, jste často zažívali v dětství, nebo je prožíváte i dnes ani o tom nevíte…. mě se to například občas stává, když se zaposlouchám do vyprávění nějakého člověka -dejme tomu učitele-  přitom jde jaksi obsah sdělení stranou, a přesto pro mě není poslech nudný. Po chvilce jsem jakoby malátný, uvolněný, mám pocit, jakobych se vznášel na obláčku nebo rozpouštěl do okolí.

Mimo tyto pocity zrelaxovanosti vyvolává ASMR přímou tělesnou reakci: u nepříjených zvuků ( ty se mezi ASMR neřadí) je to často právě husí kůže nebo svalové napětí. U těch příjemných je to jak říkají Inglišspíkřitingling sensation“ neboli jakýsi pocit chvění či brnění v oblasti hlavy a páteře, který se může šířit do celého těla.

Stejně tak jako má kaUcho2ždý svou oblíbenou barvu, máme i své favoritní zvuky. V ASMR hantýrce se tyto zvuky běžně označují jako tzv. „triggers“ chili spouště, protože jednoduše spouštějí právě ony typické brnivé pocity.
K nám ASMR zatím ještě jaksi nedošlo, ale v Inglišspíking zemích už jsou o tomto tématu točeny dokonce reportáže typu TV Nova- „ahoj ameriko, toto je tíví enbísí čenl a dnes si spolu s Mičem povíme něco o tom, co nám v poslední době řádí na Jůtjub- EjEsEmÁr. Ano je to tak Amando.Blablablíílí I am blabling about absolutly nafyng…“ a ke konci prohlásí, že je to prostě další blbost a vypatlanost internetu, a že během toho, co ve vysílání poslouchali některé videa od Youtuberů, nic necítili atd..
Jenže…. stejně tak jako dnes rozeznáváme miliony barev, existuje nespočet zvuků, a to, co je jenomu příjemné, může být pro jiného peklem pro uši nebo v něm nevyvolávat žádné pocity. A navíc- ASMR je silně osobní, pro někoho možná až intimní záležitost. Jde v něm hlavně o relaxaci a uvolnění- útěk od všednosti a stereotypu ke klidu a pohodě…

 

-> od svého vzniku cca v roce 2010 prošlo ASMR vývojem a dnes už bývá spojováno i s obrazovým obsahem. Dostupná jsou například videa, ve kterých masér provádí masáž na figurantovi nabo přímo proti kameře jakožto vám- divákovi- což má někdy za následek i pocity jakési „hmatové halucinace-> připadáte si, jako kdyby na vás opravdu někdo šahal. Oblíbený je například i kontak štětce na líčení s kamerou- opět působí podobně jako simulace masáže.

Nabízí se však otázka nebo spíše pocit, zda-li je to co najdete v ASMR videích „normální„. Ano mnoha lidem příjdou ASMR videa po prvním shlédnutí možná tak trochu úchylná…... myslím si, že je to ale povrchní pohled na věc. A nejen z vlastní zkušenosti- kdy můžu potvrdi, že ASMR je opravdu naprosto jinou zkušeností, než na jakou jste zvyklí, a kterou jste kdy třebaže po internetu zažili,  ale i proto, že na Youtube vznikla docela početná komunita čítající již miliony uživatelů nejen z Ameriky ale i celého světa, která má na ASMR pozitivní ohlasy.

A na závěr se hodí shrnout, k čemu že je vlastně ASMR dobré ?…..

  • ….. hlavní účel je tedy zřejmý- RELAXACE A POMOC PŘI USÍNÁNÍ POPŘ.  PROTI INSOMNII.
  •  pomáhá překonávat ÚZKOST A NAPĚTÍ- připomíná důvěrné mateřské objetí a přátelskou blízkost, klid, a tichost…
  •  pro někoho může ASMR být intenzivním POCITOVÝM zážitkem.
  • většina videí na Youtube je v angličtině (česky zatím asi jedno :D )a musím říct, že pro ty, kdo alespoň trochu ovládají základy angličtity je to velmi -> VELMI výborná UČEBNÍ POMŮCKA, protože se zde setkáte s opravdu užitou a „lidovou“- živou formou jazyka-> jinak právě jazyk ASMR videa není pro požitek z něho nějak rozhodující, některá videa dokonce obsahují jen jakési                                 žvatlání či mlaskní  =(„inaudible whispering„).

A jak říkám ve videu- proto, aby jste to pochopili, je třeba si to vyzkoušet !! Většina ASMR videí je nahrána a někdy i natáčena vysoce kvalitní technikou, jako jsou binaurální 3D mikrofony- pro nejlepší požitek z nich se tedy doporučuje při jejich poslechu používat sluchátka, nejlépe ty kvalitnější :)

 

seznam

 

-> při kliknutí na polužku seznamu přejdete na ukázku na Youtube !

 

 

- Roleplay a osobní pozornost-
= speciální ASMR videa, ve kterých aktéři vystupují v učitých rolích navozující přátelskou atmosféru založenou na simulaci interpersonálního blízkého kontaktu:

 

 

 

 

 

Snovárium

SNY

- Jsme schopni jedné fascinujcí věci: odložit svoje tělo, nechat vše být a jen tak mimochodem se ponořit na několik hodin do tmy. A ani nám nepříjde, že se ve skutečnosti jedná o základní lidskou potřebu, jako např. o jídlo, dýchání nebo i sex – a možná si i ty ráno vždy povzdechneš “ ještě“ když se probouzíš. Řeč je o spánku- vždy ho tmy2máte po ruce, je zadarmo, ale ne nadarmo: Bez spánku byste přežili maximálně 30 dní!!

- Jak říká Jarda dušek: „Vznikla tady iluze, že žijeme ve společném vesmíru. Přitom každý má svůj vlastní vesmír“, a jeho průnikem s vesmíry ostatních vzniká nekonečný prostor. Právě během spánku se ponořujeme do tmy našeho vlastního vesmíru, který je ovšem tmavý jen na první pohled! Jakési třpytivé cosi prozařje tu temnotu noci:

                               „ Sny se třpytí mezi přáními a hvězdami“                                                                                               Fritzgerald Scott

 

Hodně lidí se mě ptá co to sny vlastně jsou. Možná tě zaskočím, ale přes všechny vědecké poznatky, které o snění máme – přes neuspořádané shluky vzruchů v mozku, zhuštění zážitku a vzpomínek do jednoho či několika symbolů až po regeneraci tkání a psychiky nebo názor psychologa W. Webba :  spánek je stavem, ve kterém může jedinec setrvat v klidu a v bezpečí v tu denní dobu, kdy mu v dávných časech hrozilo nejvíc nebezpečí. Názor, že spánek odstraňuje únavu podobně jako jídlo, je podle Webba nesprávný – se odvažuju říct, že sen nelze definovat, natož říct, co to přesně je!!!
I když Freudovy formulace a vůbec některé psychologické desetiřádkové popisy jedné jenoduché vCestaSeněci nemám v lásce, v jádru jsou určitě pravdivé- právě Zikmund označoval sny za „ královskou cestu do nevědomí „. Ano, sny jsou skutečně cestou skrz vaši fantazii – nachází se ve středu vašeho vesmíru a kolem ní se točí všechny ty hvězdy.

„Je rozdíl, mezi tím znát cestu, a jít po ní “

Morpheus, Matrix

 

Pokud chcete blíže poznat co to sny teda vlastně jsou, a nebo lépe- jít jejich cestou, musíte jim věnovat pozornost, to je velmi důležité!! Jak říkám: “ Sny jsou jako květy- otevřou se nám do té míry, do jaké jim věnujeme paprsky naší pozornosti. „  -SVÍTÁ-

Na pravé straně naleznete vše podstatné o snech, z různých úhlů pohledu.
Doporučuju hlavně budoucím oneironautům- lidem prozkoumávajícím svět snů většinou va stavu lucidního snění!! – Pokud jsi někdy snil/a o tom ovládat své sny, můžu ti ukázat cestu………